Wet DBA, modelovereenkomst en de inhuur van zzp’ers: wat is de stand van zaken?

Sinds mei 2016 geldt de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties (Wet DBA) bij de inhuur van zzp’ers. Die wet heeft ervoor gezorgd dat er voor opdrachtgevers minder zekerheid is bij de inhuur van zzp’ers over de vraag of toch sprake is van een arbeidsovereenkomst in plaats van een overeenkomst met een zzp’er. Hoe staan we er inmiddels voor?

Modelovereenkomst

Om de onduidelijkheid een beetje te ondervangen, heeft de Belastingdienst een aantal modelovereenkomsten vastgesteld. Een bedrijf kan deze gebruiken om meer zekerheid te verkrijgen dat het geen arbeidsrelatie is aangegaan en dus geen belastingafdrachten hoeft te doen aan de Belastingdienst voor de zzp’er. Die modellen zijn vastgesteld voor 5 jaar. Intussen zou de minister aan nieuwe wetgeving werken. In het najaar van 2020 besloot minister Koolmees om nieuwe voorstellen voor wetgeving uit te stellen tot na de verkiezingen van maart 2021. Het kan dus nog wel even duren voordat er daadwerkelijk nieuwe wetgeving is.

NLdigital (toen nog Nederland ICT) heeft een modelovereenkomst voor ICT-professionals laten vaststellen door de belastingdienst. Die overeenkomst is vastgesteld op 19 februari 2016 en is dus recent verlopen. NLdigital heeft daarom nieuwe vaststelling van de modelovereenkomst aangevraagd. Aangezien de wetgeving is uitgesteld, heeft de Belastingdienst besloten om in principe de modelovereenkomsten te verlengen, als partijen daarom vragen. Ook kunnen verlopen modellen gebruikt blijven worden.

De Belastingdienst heeft de modelovereenkomst op 22 juni 2021 opnieuw vastgesteld. De vaststelling is vijf jaar geldig, tot 22 juni 2026 (onder voorbehoud van wijzigingen in de wet- of regelgeving in die vijf jaar). Aan de tekst is inhoudelijk niets veranderd, met uitzondering van het wegpoetsen van een paar schoonheidsfoutjes. Er zijn een paar passages niet meer relevant voor de Belastingdienst voor het bepalen of er sprake is van een arbeidsovereenkomst. Deze passages hebben wij er wel in laten staan. Aangezien de inhoud ongewijzigd is gebleven, kan de oude modelovereenkomst dus gebruikt blijven worden in bestaande overeenkomsten. Bij nieuwe overeenkomsten kan de nieuwe versie van de modelovereenkomst gebruikt worden. 

Als je rechtstreeks een ICT-professional in wilt huren, dan adviseren wij je daarom nog steeds om het vastgestelde model voor ICT-professionals te gebruiken. Hieronder vind je de links naar een Word-versie en een praktische toelichting op het model, zodat je weet waar je op moet letten bij het afsluiten van een overeenkomst met een zzp’er. Als de inhuur via een intermediair loopt, moet je een model voor intermediairs gebruiken.

Download:


Deel via:

Het laatste nieuws

Cyberbeveiligingswet (NIS2) naar Tweede Kamer verzonden, inwerkingtreding waarschijnlijk 2026 

De Cyberbeveiligingswet, de Nederlandse implementatie van de Europese NIS2-richtlijn, is ingediend bij de Tweede Kamer. Door de val van het kabinet en het zomerreces is de oorspronkelijke planning voor inwerkingtreding in 2025 onhaalbaar geworden. De wet kan mogelijk pas in de eerste helft van 2026 in werking treden, afhankelijk van politieke ontwikkelingen en de behandeling in het parlement.
Cybersecurity

Val kabinet-Schoof zorgt voor onzekerheid over digitaliserings-beleid

De val van kabinet-Schoof en het vertrek van de PVV-bewindspersonen zorgen voor grote onzekerheid over het digitaliseringsbeleid. Voor NLdigital en haar leden staan belangrijke dossiers op het spel, zoals de Nederlandse Digitaliseringsstrategie, AI in de zorg, het Ondernemerspact en de implementatie van NIS2. De samenwerking met ministeries komt onder druk te staan, en het is onduidelijk welke trajecten kunnen doorgaan. NLdigital roept de politiek op om koers te houden en digitalisering niet stil te laten vallen in deze demissionaire fase. Leden worden via de website en netwerken op de hoogte gehouden.
Politiek & wetgeving

Samen maken we digitalisering toekomstbestendig en mens-gericht

Phaedra Kortekaas, Managing Director bij SAS en bestuurslid van NLdigital, zet zich in voor een mensgerichte en toekomstbestendige digitalisering van de overheid. Ze benadrukt het belang van data, AI en publiek-private samenwerking om maatschappelijke opgaven aan te pakken. Voor SAS is het lidmaatschap van NLdigital waardevol vanwege kennisdeling, beleidsbeïnvloeding en toegang tot een sterk netwerk binnen de digitale sector.
Samenwerken met de overheid

De NAVO-top in Den Haag: Een cybersecurity uitdaging voor heel Nederland 

DDoS-aanvallen, phishing-pogingen gericht op IT-beheerders en op openbaar vervoer apps. Het zijn de zaken die je normaal ook ziet, maar tijdens de NAVO-top alles tegelijk en in hogere volumes.
Cybersecurity

Voorjaarsnota en Klimaatnota 2025: kansen én zorgen voor de digitale sector 

Vorige week is het nieuwe coalitieakkoord gepresenteerd. Met meer aandacht dan voorheen voor digitalisering, maar we zijn er nog niet. We geven een volledige beschouwing van de inhoud op de voor ons belangrijke thema's:
Politiek & wetgeving