Onderzoek Ipsos I&O: meeste kiezers zien sterke digitale economie als sleutel tot toekomst Nederland
Uit nieuw Ipsos I&O-onderzoek in opdracht van NLdigital blijkt: brede steun voor omscholing, digitale veiligheid en eigen technologie in Nederland.
In aanloop naar de verkiezingen toont onderzoek van Ipsos I&O in opdracht van branchevereniging NLdigital aan dat een ruime meerderheid van de Nederlanders (63%) een sterke digitale economie ziet als cruciaal voor Nederlandse onafhankelijkheid en veiligheid, meer dan tienmaal het aantal dat dit niet zo ziet (6%). We zien helaas dat nog slechts 18% regelmatig AI-toepassingen gebruikt op het werk, terwijl bijna de helft (48%) denkt dat digitale ontwikkelingen het werk makkelijker kunnen maken.
Opvallende uitkomsten
We zien dergelijke duidelijke meerderheden op andere plekken zelfs nog meer uitgesproken, wat des te meer onderstreept hoezeer Nederlanders het belang van digitalisering van onze economie en maatschappij inzien:
- Omscholing als sleutel tegen personeelstekorten: Driekwart van de Nederlanders (75%) vindt dat werknemers actief moeten worden omgeschoold naar sectoren met tekorten, zoals ICT en zorg. Ruim de helft (55%) vindt dat de overheid studiekeuzes sterker mag sturen om arbeidstekorten op te lossen.
- Digitale veiligheid net zo belangrijk als zorg en onderwijs: Zeven op de tien Nederlanders (70%) zien digitale veiligheid als even essentieel voor de toekomst als goede zorg en onderwijs. Twee derde (68%) wil dat de overheid hier extra in investeert. De helft (52%) vindt zelfs investeren in digitale verdediging belangrijker dan in traditionele defensie.
- Eigen technologie en digitale onafhankelijkheid: De helft van de Nederlanders (48%) wil dat ons land inzet op eigen digitale technologie. Ook ziet de helft van de mensen (49%) de noodzaak van Datacenters en AI-ontwikkeling in Nederland en minder dan drie keer zo weinig zien dit niet (15%).
- Zorgen over online veiligheid en ongelijkheid: Tegelijkertijd maakt de helft van de Nederlanders (53%) zich zorgen over hun online veiligheid. Bijna evenveel (48%) vrezen dat digitalisering kan leiden tot grotere sociale ongelijkheid. Acht op de tien (82%) vinden bovendien dat burgers en bedrijven zelf óók verantwoordelijkheid moeten nemen om digitale aanvallen te voorkomen.
- Brede politieke steun voor digitaal beleid: Het onderzoek toont opmerkelijke eensgezindheid tussen kiezers van verschillende partijen. Aanhangers van PVV, GL-PvdA, CDA, VVD, D66 en JA21 steunen allemaal in meerderheid actieve overheidssturing op digitalisering en omscholing naar ICT-sectoren.
NLdigital: digitalisering als volwaardige transitie
“Dit onderzoek laat duidelijk zien dat digitalisering voor Nederlanders geen bijzaak meer is, maar een randvoorwaarde voor onze toekomst,” zegt Dagmar Lens, directeur van NLdigital. “De oproep is helder: burgers verwachten meer regie van de overheid. Digitalisering is de sleutel voor ons toekomstige welvaart. We moeten digitaliseren of we verarmen. Het wordt tijd dat dit besef ook in Den Haag verder doordringt.”
Tegelijk is ook zichtbaar dat het maar voor 1 op de 50 kiezers een doorslaggevend thema is, wat verklaart waarom de politiek nog steeds te weinig aandacht ervoor heeft. Digitale technologie is bij uitstek ondersteunend: snellere processen, betrouwbare systemen en betere dataverwerking zijn niet waar we van dromen. Maar we zien tegelijk dat Nederlanders wel zien dat digitalisering nodig is voor het verwezenlijken van onze dromen.
Over het onderzoek
Het onderzoek werd uitgevoerd door Ipsos I&O van 12 tot 16 september 2025 onder 1.006 Nederlanders via het I&O Research Panel. De resultaten zijn gewogen op geslacht, leeftijd, regio, opleidingsniveau en stemgedrag bij de TK-verkiezingen van 2023 en is daarmee representatief voor de volwassen Nederlanders op deze kenmerken.

Het laatste nieuws

Switch to Digital: door én voor zij-instromers

Rob Knigge (Accenture) over het lidmaatschap bij NLdigital

Prinsjesdag 2025: Demissionair kabinet past op de winkel, ondernemers verliezen vertrouwen

NLdigital waarschuwt voor juridische gebreken in onverwacht toegevoegd artikel Cyberbeveiligingsbesluit
