Autoriteit Persoonsgegevens deelt forse boete uit

Tennisbond KNLTB krijgt een boete van €525.000 voor het verhandelen van persoonsgegevens van haar leden. Op 3 maart publiceerde de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) een boetebesluit. De AP stelt dat de tennisbond de verstrekking van de naw-gegevens aan sponsoren niet had mogen baseren op de grondslag ‘gerechtvaardigd belang’. Deze uitspraak heeft niet direct gevolgen voor verwerkers.

De tennisbond krijgt deze boete als verwerkingsverantwoordelijke onder de Avg. Als verwerkersverantwoordelijke had de bond allereerst een gerechtvaardigd doel moeten hebben om persoonsgegevens te verwerken. En daarnaast moet een verwerkingsverantwoordelijke een grondslag hebben voor de verwerking. De belangrijkste grondslagen zijn: 1) uitvoeren van een overeenkomst, 2) uitvoering wettelijke plicht, 3) toestemming en 4) gerechtvaardigd belang.

Verzamelen was rechtmatig, verstrekken niet

De AP heeft vastgesteld dat het verzamelen van de naw-gegevens rechtmatig was, omdat deze gegevens noodzakelijk zijn voor het lidmaatschap van de tennisbond. Dit doel is echter, volgens de AP, niet verenigbaar met het doel van de verstrekking ervan aan de sponsoren. Een ander deel van de gegevens was aan de sponsoren verstrekt met de grondslag ‘gerechtvaardigd belang’. De AP concludeert dat deze verstrekking niet op die grondslag had mogen plaatsvinden. Dit laatste is in lijn met de normuitleg gerechtvaardig belang, die de AP in november 2019 publiceerde. Op deze normuitleg is een storm van kritiek losgebarsten. Ook NLdigital heeft kritiek geuit op deze normuitleg.

Wat betekent deze uitspraak voor de sector?

Deze uitspraak heeft niet direct gevolgen voor verwerkers. Immers, verwerkers voeren een opdracht uit voor hun klanten. Een verwerker gaat niet over doelomschrijving en grondslagen, dat is aan de verwerkingsverantwoordelijke.


Deel via:

Het laatste nieuws

Rob Knigge (Accenture) over het lidmaatschap bij NLdigital

Rob Knigge, Country Managing Director bij Accenture, benadrukt het belang van samenwerking om digitalisering in Nederland te versnellen. Via NLdigital wil Accenture bijdragen aan beleid, kennisdeling en verantwoorde inzet van AI. Investeringen in vaardigheden, infrastructuur en vertrouwen zijn volgens hem cruciaal voor een toekomstbestendige digitale samenleving.
Werkgeverschap

Prinsjesdag 2025: Demissionair kabinet past op de winkel, ondernemers verliezen vertrouwen

Demissionair kabinet presenteert een sobere begroting 2026: weinig nieuw beleid voor de digitale sector, ondernemersvertrouwen laag; lichtpuntjes zijn WBSO +€200 mln (totaal €1,8 mrd), €200 mln voor ETCI, WPM-grens naar 250 en actieplan voor offshore wind. Met verkiezingen op 29 okt verschuift focus naar campagne; NLdigital volgt partijstandpunten en impact op de sector via het liveblog.
Politiek & wetgeving

NLdigital waarschuwt voor juridische gebreken in onverwacht toegevoegd artikel Cyberbeveiligingsbesluit

NLdigital waarschuwt voor juridische tekortkomingen in een onverwacht toegevoegd artikel aan het Cyberbeveiligingsbesluit, dat ministers vergaande bevoegdheden geeft zonder voorafgaande consultatie of wettelijke basis. De organisatie roept op tot het schrappen of herzien van het artikel en biedt een alternatief gebaseerd op het Duitse NIS2-model.
Cybersecurity

Marcel Timmer van Red Hat over het lidmaatschap bij NLdigital

Red Hat ziet in NLdigital een essentieel netwerk om samen te werken aan digitale soevereiniteit, cybersecurity en keuzevrijheid in IT. Het lidmaatschap biedt waarde door kennisdeling, beleidsbeïnvloeding en een sterk ecosysteem van partners binnen de Nederlandse digitale sector.
Werkgeverschap

Iquality over NLdigital: Een partner die juridische zekerheid en vooruitblik biedt

"Voor een organisatie als de onze, zonder juristen in huis, is het ontzettend waardevol om een partner te hebben die...
Contracten & voorwaarden