Minister Dekker erkent zorgen data-uitwisseling buitenland, maar onderschat volle omvang probleem

Een uitspraak van het Europese Hof van Justitie heeft de uitwisseling van data met de VS en andere landen onder druk gezet. Vorige week vroegen we de Tweede Kamer om politieke aandacht voor deze situatie en waar mogelijk druk om snel tot een oplossing te komen. Die brief leidde tot vragen in de Tweede Kamer van VVD, CDA, D66 en SP, een reactie van premier Rutte en een brief van minister Dekker.

We zijn blij met de aandacht voor het probleem en met de uitvoerige reactie van minister Dekker op onze zorgen en suggesties. De minister deelt de zorgen over de gevolgen van Schrems II voor alle organisaties; klein, groot, privaat én publiek. Wat concrete oplossingen betreft: zowel minister Dekker als premier Rutte verwijzen naar de Europese Commissie en de gezamenlijke Europese toezichthouders (EDPB). De bal ligt duidelijk bij Europa. We hopen dat Nederland de vinger aan de pols blijft houden in Europa en zich proactief blijft opstellen.

Minister noemt onterecht Art. 49 Avg als oplossing

Een punt van aandacht in de reactie van minister is de verwijzing naar artikel 49 AVG als oplossingsrichting. Minister Dekker wekt mogelijk de indruk dat art. 49 AVG tijdelijk als een soort vangnet kan fungeren, maar dat is niet het geval. Artikel 49 AVG is in de praktijk geen structurele oplossing. Deze grondslag kan alleen gebruikt worden voor doorgiften die ‘incidenteel’ of ‘niet repetitief’ zijn. Het feit dat deze afwijkingen een last resort zijn (alleen te gebruiken wanneer er geen adequaatheidsbesluit of andere passende waarborgen van toepassing zijn) benadrukt het uitzonderlijke karakter van deze afwijkingen. Zie het kader hieronder voor een meer uitgebreide toelichting. Dit wekt bij ons de indruk dat de minister zich bewust is van de problemen maar de volle omvang ervan (wellicht) nog niet volledig inziet. Bedrijven – van alle sectoren en groottes – zitten klem totdat er een politieke oplossing wordt gevonden. We roepen de minister dan ook op om op dit dossier een voortrekkersrol op zich te nemen en de Europese Commissie en de European Data Protection Board actief te vragen dit dossier met grote urgentie te behandelen.

Bron: richtsnoeren Art. 49 (pdf, p. 3-5).


Deel via:

Het laatste nieuws

NLdigital stuurt inbreng digitale sector aan informateurs

De kabinetsformatie is een nieuwe fase ingegaan, waarbij Hans Wijers (D66) en Sybrand Buma (CDA) zijn benoemd als informateurs. Ze...
Politiek & wetgeving

NLdigital en overheid starten dialoog over soevereine cloud voor Nederland

Ontdek hoe de Nederlandse Digitaliseringsstrategie (NDS) samen met NLdigital en cloudleveranciers werkt aan een soevereine overheidscloud. Lees meer over de open dialoogsessies, samenwerking en Europese kaders.
Politiek & wetgeving

ABRO: Nieuwe beveiligingseisen voor leveranciers aan Rijksoverheid en Politie

Vanaf 2026 geldt met ABRO één uniform stelsel van beveiligingseisen voor leveranciers aan de Rijksoverheid en Politie, gericht op het beschermen van de nationale veiligheid tegen onder andere spionage en sabotage. Leveranciers moeten rekening houden met strengere, proportioneel toegepaste eisen op gebieden als cyber, cloud en ketenbeveiliging, waarbij het Nationaal Bureau Industrieveiligheid toeziet op de naleving.
Politiek & wetgeving

Wat betekent de verkiezingsuitslag voor de digitale sector? 

Nu de verkiezingsuitslag op hoofdlijnen vastgesteld is, kunnen we voorzichtig mogelijke coalities in kaart gaan brengen. We kijken naar reële coalities op basis van de uitslag, wat partijen eerder zelf uitgesproken hebben, en ook zetelaantallen in de Eerste Kamer. Met behulp van onze analyse van de verkiezingsprogramma’s kijken we ook vooruit naar wat deze coalities zullen betekenen voor de digitale sector. Met VNO-NCW en MKB-Nederland delen wij in ieder geval de visie dat de politiek geen tijd te verliezen heeft en nú werk moet maken van een stabiel en daadkrachtig kabinet. 
Politiek & wetgeving

NLdigital: Volt meest digitaal, CDA verrassende binnenkomer kopgroep

NLdigital analyseerde alle partijprogramma’s op digitale thema’s: Volt scoort het hoogst, gevolgd door VVD, D66 en verrassend CDA. De Verkiezingsmatrix laat grote verschillen zien per thema: innovatie en AI krijgen veel aandacht, maar cybersecurity en digitale overheid blijven onderbelicht. NLdigital ziet bij een mogelijke nieuwe coalitie met VVD, CDA en D66 kansen voor serieuze stappen in de digitale economie.
Politiek & wetgeving