Minister Dekker erkent zorgen data-uitwisseling buitenland, maar onderschat volle omvang probleem

Een uitspraak van het Europese Hof van Justitie heeft de uitwisseling van data met de VS en andere landen onder druk gezet. Vorige week vroegen we de Tweede Kamer om politieke aandacht voor deze situatie en waar mogelijk druk om snel tot een oplossing te komen. Die brief leidde tot vragen in de Tweede Kamer van VVD, CDA, D66 en SP, een reactie van premier Rutte en een brief van minister Dekker.

We zijn blij met de aandacht voor het probleem en met de uitvoerige reactie van minister Dekker op onze zorgen en suggesties. De minister deelt de zorgen over de gevolgen van Schrems II voor alle organisaties; klein, groot, privaat én publiek. Wat concrete oplossingen betreft: zowel minister Dekker als premier Rutte verwijzen naar de Europese Commissie en de gezamenlijke Europese toezichthouders (EDPB). De bal ligt duidelijk bij Europa. We hopen dat Nederland de vinger aan de pols blijft houden in Europa en zich proactief blijft opstellen.

Minister noemt onterecht Art. 49 Avg als oplossing

Een punt van aandacht in de reactie van minister is de verwijzing naar artikel 49 AVG als oplossingsrichting. Minister Dekker wekt mogelijk de indruk dat art. 49 AVG tijdelijk als een soort vangnet kan fungeren, maar dat is niet het geval. Artikel 49 AVG is in de praktijk geen structurele oplossing. Deze grondslag kan alleen gebruikt worden voor doorgiften die ‘incidenteel’ of ‘niet repetitief’ zijn. Het feit dat deze afwijkingen een last resort zijn (alleen te gebruiken wanneer er geen adequaatheidsbesluit of andere passende waarborgen van toepassing zijn) benadrukt het uitzonderlijke karakter van deze afwijkingen. Zie het kader hieronder voor een meer uitgebreide toelichting. Dit wekt bij ons de indruk dat de minister zich bewust is van de problemen maar de volle omvang ervan (wellicht) nog niet volledig inziet. Bedrijven – van alle sectoren en groottes – zitten klem totdat er een politieke oplossing wordt gevonden. We roepen de minister dan ook op om op dit dossier een voortrekkersrol op zich te nemen en de Europese Commissie en de European Data Protection Board actief te vragen dit dossier met grote urgentie te behandelen.

Bron: richtsnoeren Art. 49 (pdf, p. 3-5).


Deel via:

Het laatste nieuws

Rob Knigge (Accenture) over het lidmaatschap bij NLdigital

Rob Knigge, Country Managing Director bij Accenture, benadrukt het belang van samenwerking om digitalisering in Nederland te versnellen. Via NLdigital wil Accenture bijdragen aan beleid, kennisdeling en verantwoorde inzet van AI. Investeringen in vaardigheden, infrastructuur en vertrouwen zijn volgens hem cruciaal voor een toekomstbestendige digitale samenleving.
Werkgeverschap

Prinsjesdag 2025: Demissionair kabinet past op de winkel, ondernemers verliezen vertrouwen

Demissionair kabinet presenteert een sobere begroting 2026: weinig nieuw beleid voor de digitale sector, ondernemersvertrouwen laag; lichtpuntjes zijn WBSO +€200 mln (totaal €1,8 mrd), €200 mln voor ETCI, WPM-grens naar 250 en actieplan voor offshore wind. Met verkiezingen op 29 okt verschuift focus naar campagne; NLdigital volgt partijstandpunten en impact op de sector via het liveblog.
Politiek & wetgeving

NLdigital waarschuwt voor juridische gebreken in onverwacht toegevoegd artikel Cyberbeveiligingsbesluit

NLdigital waarschuwt voor juridische tekortkomingen in een onverwacht toegevoegd artikel aan het Cyberbeveiligingsbesluit, dat ministers vergaande bevoegdheden geeft zonder voorafgaande consultatie of wettelijke basis. De organisatie roept op tot het schrappen of herzien van het artikel en biedt een alternatief gebaseerd op het Duitse NIS2-model.
Cybersecurity

Marcel Timmer van Red Hat over het lidmaatschap bij NLdigital

Red Hat ziet in NLdigital een essentieel netwerk om samen te werken aan digitale soevereiniteit, cybersecurity en keuzevrijheid in IT. Het lidmaatschap biedt waarde door kennisdeling, beleidsbeïnvloeding en een sterk ecosysteem van partners binnen de Nederlandse digitale sector.
Werkgeverschap

Iquality over NLdigital: Een partner die juridische zekerheid en vooruitblik biedt

"Voor een organisatie als de onze, zonder juristen in huis, is het ontzettend waardevol om een partner te hebben die...
Contracten & voorwaarden